03. Novembris

PIECGADNIEKI

Novembris

10.nedēļa V burts Mārtiņi

Mārtiņdiena 

Mārtiņus svin 5.-6.novembrī. Tie tiek svinēti par godu Ziemas sākumam. Līdz šai dienai jābūt pabeigtiem visiem lauku darbiem tīrumos. Laukiem jābūt apartiem. Mārtiņos pēdējo reizi dzen ganos lopus. Līdz Mārtiņiem jābūt izžāvētai visai labībai un izkultai(ar spriguļiem rijā). Mārtiņos sākās maskotie gājieni no sētas uz sētu. Mārtiņu maskas atšķiras no Ziemassvētku un Meteņu maskām. parasti tie ir vecīši, Mārtiņbērni. Ziemassvētkos ir čigāni, danču bērni, bet Meteņos -budēļi un ķekatas. Vecīšu maskas simbolizē tos pašus veļus. Nu viņi ciemojas jau redzamā veidolā. Mārtiņi noslēdz kluso un skumjo veļu laiku. Mārtiņdienas svinībām jābūt jautrām, jo ir pabeigti visi smagie lauku darbi un nu varēs atpūsties, darīt kādus vieglākus darbus istabā. Mārtiņbērni nes svētību laukiem, cilvēkiem, atgādina par saviem senčiem un sakrālajām vērtībām. Mārtiņbērnus tāpat cienā, kā citas maskas. Mārtiņos daudz jokojas, notiek gaiļu cīņas. Gaiļa nokaušana Mārtiņos simbolozē gaismas aiziešanu (nokaušanu). Ar bērniem mēs varam runāt par lepnības-gaiļa  nokaušanu.

Mārtiņdienas video:

Leļļu filma “Maskas”

Mārtiņdienas  dziesmas:

  1. “Kas dimd, kas rīb”, folkloras kopa “Dārdi”

2. Mārtiņam(i) gaili kāvu:

3. Nogodēju rudzus miežus”, f/k “Kokle”

4. “Nogodēju rudzus, miežus”, f/k “Dārdi”

Zīmju zīmēšana

2122

 

 

 

1.zīm.

2.zīm.

Veidošana

Varde no viena māla gabala.

Bērnu veidotās vardes:

dsc_0008

 

 

 

 

 

Mūzika

10-nedela

**************************************

11.nedēļa E burts Lāčplēša diena 

Piecgadnieku pasaka par ezi, kurš nāca ciemos pie kurmja un beigās izdzina to no mājām ir tieši sasaistāma ar Lāčplēša dienas svinēšanas tematiku. Kurmja mājā ienāca ienaidnieks-ezis un padzina viņu tieši tāpat, kā Latviju gribēja iekarot Bermonta armija. Pārrunājam ar bērniem šo saistību. Pārrunājam, vai kurmis varēja rīkoties savādāk utt.

Lāčplēša dienas nodarbībām

Ļoti ieteicams iegādāties Ilzes Veseres “Krāsosim tautastērpus” grāmatu, ko ilustrējusi Agnija Staka,  kas izdota Zvaigzne ABC izdevniecībā. Skat.: http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/94451-krasosim_tautasterpus.html  Cena 2.86 eur, var pasūtīt internetā un  saņemsiet pa pastu.

Tur ir gan Latvijas novadu tautastērpi krāsošanai, pētīšanai, piezīmēšanai, gan krāsainas uzlīmes ar tautastērpu detaļām, gan latvju raksti utt.

Daži piemēri šeit, kurus ievietojam uz īsu brīdi kā reklāmu grāmatai:

Kurzeme krāsot  KurzemeLatgale krāsot  Latgale  Vidzeme 2 krāsotVidzeme 2  Vidzeme krāsot  Vidzeme  Zemgale krāsot Zemgale

Lāčplēša dienas svinēšanai izmantojam f/k “Vilki” albumus: http://www.vilki.lv/ 

https://www.liveriga.com/lv/3286-11-novembris-lacplesa-diena

Zīmju zīmēšana

2426

 

 

 

Ja svinat Mārtiņus 10.novembrī Mārtiņa vārda dienā, tad piemērota ir Mārtiņzīme zīmju zīmēšanā. Taču, ja svinējāt Mārtiņus pēc Saules kalendāra -5.-6.novembrī (skat.: http://www.marasloks.lv/public/?id=43&ln=lv  ), tad tagad ir piemēroti zīmēt Latvijas karogu.

1.Mārtiņzīme:

2.Latvijas karogs:

Veidošana

Ezis ar kociņiem kā adatām.

Instrukcijas keramikas glazēšanai un apdedzināšanai:

Instrukcijas – šeit video instrukciju vizuāls konspekts.

Mūzika

11-nedela

SPORTS

Eža vingrošana

1.Iepazīstam un atdarinām:

Vingro ar dainām: Eža vingrošana:

************************************

12.nedēļa Ē burts

Latvijas dzimšanas diena

30 min filma par bērnu ciemošanos vienīgajā Latvijas Nacionālo bruņoto spēku Instruktoru skolā Cēsīs (stāsts par karavīriem) un Latvijas valsts svētkiem:

 

Zīmju zīmēšana

Atkārtojums: pamatkrāsas un atvasinātās krāsas, brūnā krāsa

25

 

 

 

Ja neuzzīmējāt pagājušo nedēļu, zīmējiet šonedēļ Latvijas karogu:

26

 

 

 

Veidošana

Tautumeita:

Mūzika

12-nedela

****************************

13.nedēļa L burts

Mūzika

13-nedela

Veidošana

Mana Laima

Zīmju zīmēšana

Kontrasti